فیلم
تماس با ما
خانه
دوشنبه 28 آبان 1397   14:26:26


 
 

هشدار در خصوص گسترش باج افزار Tyrantبه تازگی باج افزار Tyrant کاربران ایرانی را مورد هدف قرار داده است. این باج افزار فایل‌های روی سیستم را رمزکرده و برای رمزگشایی آنها از کاربر درخواست باج می‌کند، Tyrant سیستم عامل ویندوز را مورد هدف قرار می‌دهد و پس از رمزکردن فایل‌ها پیام زیر را به کاربر نمایش می‌دهد.
 

همانطور که می‌بینید در این پیام گفته شده که فایل‌های روی سیستم رمزنگاری شده و به کاربر 24 ساعت مهلت داده شده است تا مبلغ 15 دلار برای بازیابی فایل‌ها پرداخت کند. مهاجم برای ارتباط با قربانی از بستر ایمیل (rastakhiz@protonmail.com) و تلگرام (@Ttypern) استفاده می‌کند تا قابل پیگیری نباشد.

به گزارش برخی از مراجع داخلی، این باج افزار با استفاده از پوشش فیلتر شکن سایفون منتشر می‌شود. یعنی مهاجم کاربران شبکه‌های اجتماعی را تشویق به دانلود فایل اجرایی بدافزار با عنوان جعلی فیلتر شکن سایفون می‌کند. همچنین در منابع خارجی ذکر شده است که این باج افزار از طریق ایمیل نیز منتشر می‌شود. توسعه دهندگان Tyrant از کد منبع باج افزارهای متن باز برای تولید این باج افزار استفاده کرده‌اند.

راهکارهای زیر برای جلوگیری از آلودگی به باج افزارها پیشنهاد می‌شود:

•    عدم دانلود فایل از منابع نامعتبر و ایمیل‌های مشکوک
•    استفاده از آخرین نسخه سیستم عامل به همراه آخرین بروز رسانی‌ها
•    استفاده از آنتی ویروس‌ معتبر و بروز رسانی شده
•    سطح دسترسی کاربران را با توجه به نقشی که در سیستم دارند محدود کنید.
•    روی دکمه enable content یا enable macro فایل‌های MS office که از پاک بودن آن اطمینان ندارید (مخصوصا فایل‌هایی که از اینترنت دانلود می‌کنید) کلیک نکنید.
•    همیشه یک پشتیبان از فایل‌های مهم روی کامپیوتر داشته باشید.
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی