یکشنبه 9 آذر 1399   04:49:29
 

هشدار مهم نسبت به سوءاستفاده گسترده از آسیب‌پذیری سرویس Microsoft Exchange


هر مهاجم سایبری با استفاده از آسیب پذیری سرویس Microsoft Exchange که موفق به هک دستگاه یا دستیابی به اطلاعات اصالت‌سنجی حداقل یکی از کاربران هر سازمانی شود، امکان در اختیار گرفتن کنترل سرور Exchange آن سازمان را خواهد داشت.

 این آسیب‌پذیری که Exchange Control Panel  (به اختصارECP) از آن تأثیر می‌پذیرد از عدم توانایی Exchange  در ایجاد کلیدهای رمزنگاری منحصربه‌فرد در زمان نصب محصول ناشی می‌شود. بهره‌جویی (Exploit) ) از آسیب‌پذیری مذکور، مهاجم را قادر می‌سازد تا کد مورد نظر خود را «به‌صورت از راه دور» با سطح دسترسی SYSTEM بر روی سرور اجرا کند.

شرکت مایکروسافت، آسیب پذیری سرویس Microsoft Exchange را با شناسه CVE-۲۰۲۰-۰۶۸۸ ، به عنوان یک آسیب‌پذیری بسیار خطرناک معرفی کرده است.

هشدارهای سوء‌استفاده از این آسیب‌پذیری ‌در ابتدای اسفند ۱۳۹۸ به صورت عمومی منتشر شد و شرکت مایکروسافت نیز اصلاحیه امنیتی مربوط به آن را بلافاصله منتشر کرد.

تمامی نسخه‌های Exchange  که فاقد آخرین به‌روزرسانی‌های منتشر شده از سوی مایکروسافت هستند، آسیب‌پذیر هستند و باید بلافاصله به‌روزرسانی شوند.

نسخ از رده خارج شده Exchange که پشتیبانی Microsoft از آنها به پایان رسیده است، نیز نسبت به CVE-۲۰۲۰-۰۶۸۸ آسیب‌پذیر هستند. اگر چه در توصیه‌نامه این شرکت صریحاً از آنها نام برده نشده است.

متأسفانه با وجود اطلاع رسانی‌های متعدد صورت پذیرفته، نشانه‌هایی از آسیب‌پذیری و آلودگی سرورهای مختلفی در سطح کشور وجود دارد. در موارد دیده شده، بردار حمله مهاجمین به طور خلاصه به صورت زیر بوده است:

•    پویش سرورهای Exchange موجود در بستر اینترنت
•    تلاش برای یافتن نام کاربری و رمز عبور یکی از کاربران (به عنوان مثال از طریق Brute-Force)
•    نفوذ به سازمان و بارگذاری چندین وب شل در مسیرهای مختلف از Exchange
•    ارسال دستوراتی همچون  net group "domain admins"  و net group "Exchange Trusted Subsystem" به وب شل برای یافتن کاربران دارای سطح دسترسی بالا در سطح Local و Domain
•    بارگذاری سایرفایل‌های مخرب همچون Mimikatz بصورت یک پاورشل رمز شده
•    دریافت اطلاعات کاربری کلیه کاربرانی که به سرور وارد می‌شوند (به وسیله Mimikatz)
•    نفوذ به شبکه داخلی و سایر سرورهای سازمان

با توجه به موارد بیان شده، هر چه سریعتر سرورهای Exchange خود را به‌روز رسانی و از عدم وجود آلودگی بر روی این سرورها اطمینان حاصل نمايند.

 برای به‌روزرسانی سرورهای Exchange این سرورها و تمامی فایل‎های قابل اجرا بر روی وب سرور را بطور دقیق  بررسی نمايند، این بررسی بسته به تنظیمات وب سرور شامل فایل‌هایی با پسوند  (aspx,asp,php,ps,ps۱  py,…)  نیز می‌شود.

در گام بعدی بویژه در صورت وجود شواهد نفوذ، بدون اعمال هرگونه تغییری در شواهد (به منظور انجام عملیات فارنزیک)، سرور مربوط را از شبکه خارج کرده و یک سرور جدید Exchange با استفاده از آخرین نسخه ارائه شده مایکروسافت، راه‎اندازی کنید.

درصورتی که نیازمند برگرداندن فایل‌های پشتیبان خود هستید، این نکته را در نظر داشته باشید که شروع فعالیت مهاجمین دقیقا بعد از انتشار اخبار آسیب‌پذیری مربوطه بوده است، بنابراین بهتر است که از فایل‌های پشتیبان سالمِ قبل از ۲۲ بهمن ۹۸ استفاده کنید.

لازم است در مرحله بعد، نام‌کاربری و رمزعبور تمامی کاربران به خصوص کاربران با دسترسی بالا را، بر روی سرور و شبکه تغییر دهند و سیاست‌های سختگیرانه‌ای مبنی بر انتخاب رمزعبور اتخاذ کنند.

جهت دريافت لينك فايل آشكار ساز اينجا را كليك كنيد .
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 48745
تعداد بازديد کنندگان سايت: 164707994 تعداد بازديد زيرپورتال: 50068 اين زيرپورتال امروز: 14 سایت در امروز: 5324 اين صفحه امروز: 13
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768