شنبه 29 مرداد 1401   07:45:05
 

باج افزار LockBitفایل‌های دستگاه‌های عضو دامنه، قربانیان اصلی باج افزار LockBit

به‌تازگی نسخه جدیدی از باج‌افزار LockBit 2.0 کشف شده است که فایل‌های ذخیره شده بر روی دستگاه‌های عضو دامنه را به‌صورت خودکار و از طریق Group Policy رمزگذاری می‌کند.

 نمونه‌های جدید باج افزار "لاک بیت2" بدون استفاده از کدخاصی، باج‌افزار را بر روی سرورهای  Domain Controller اجرا می‌کنند، بدین نحو که پس از اجرا شدن، نسخ جدیدی از Group Policy در سطح دامنه ایجاد و سپس بر روی تمامی دستگاه‌های عضو دامنه اعمال می‌شود.

باج افزار LockBit 2.0 همچنین به قابلیت جدیدی مجهز شده است که پیام باج‌گیری (Ransom Note)  را به ‌تمامی چاپگرهای متصل به شبکه ارسال می‌کند؛ استفاده از این تکنیک قبلاً در باج‌افزار Egregor  استفاده شده است.

هنگامی که رمزگذاری فایل‌های یک دستگاه به پایان می‌رسد باج‌افزار برای جلب توجه قربانی، به طور مستمر پیام باج‌گیری را به هر چاپگر متصل به شبکه ارسال می‌کند؛پیش از این، در حمله باج افزار Egregor به شرکت چند ملیتی خرده‌ فروشی سنکوسود (Cenconsud) باج‌افزار پیام باج‌گیری را به هر چاپگر متصل به شبکه ارسال کرد بطوریکه این پیام توسط چاپگرهای رسید خرید نیز چاپ شدند.

نخستین نسخه از باج افزار  LockBit در اواخر تابستان 1398، در قالب "باج‌افزار به‌عنوان سرویس" رواج یافت، در ، یا همان "باج‌افزار به‌عنوان سرویس" Ransomware-as-a-Service -  که به‌اختصار RaaS خوانده می‌شود، صاحب باج‌افزار، فایل مخرب را به‌عنوان یک سرویس به متقاضی اجاره می‌دهد.

 متقاضی که ممکن است در برنامه‌نویسی تخصصی هم نداشته باشد باج‌افزار را انتشار می دهد و در مقابل حدود 70 تا 80 درصد از باج دریافت شده از قربانی را دریافت می‌کند و مابقی  به برنامه‌نویسان باج‌افزار می‌رسد.

در سال‌های اخیر، باج‌افزار LockBit بسیار فعال بوده است و گردانندگان آن علاوه بر تبلیغ فروش خدمات "باج‌افزار به‌عنوان سرویس" ، به ارائه خدمات پشتیبانی این باج‌افزار در تالارهای گفتگوی اینترنتی هکرها، نیز پرداخته‌اند.

اطلاعات تخصصی و راهنمائی فنی مرکز مدیریت راهبردی افتا برای شناخت هرچه بیشتر باج افزار LockBit 2.0 در پایگاه اینترنتی این مرکز به آدرس https://www.afta.gov.ir/portal/home/?news/235046/237266/244264/ در اختیار کارشناسان، متخصصان و مدیران حوزه IT زیرساخت‌ها و سازمان‌ها قرار دارد.کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 80795
تعداد بازديد کنندگان سايت: 190391270 تعداد بازديد زيرپورتال: 83192 اين زيرپورتال امروز: 68 سایت در امروز: 1495 تعداد حاضران آنلاین: 59
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768