جمعه 10 تیر 1401   17:33:01
 

حمله بدافزار Tarrask به سیستمهای Windows


گروه هکری چینی Hafnium با استفاده از بدافزار Tarrask در سیستم‌های آسیب‌پذیر Windows ماندگار و پنهان می‌شوند.

 تحلیل الگوهای حمله به قربانیان اولیه نشان داده است که مهاجمان از ضعف‌های امنیتی روز - صفر در سرورهای  Microsoft Exchange سوءاستفاده کرده‌اند که در اسفند 1399 افشاء شد.

محققان مایکروسافت می‌گویند که این بدافزار مخفی شونده وظایف زمان‌بندی شده و پنهانی را در سیستم ایجاد و اجرا می‌کند.

بهره‌جویی از وظایف زمان‌بندی شده برای ماندگاری در سیستم بسیار متداول بوده و روشی فریبنده برای فرار از راهکارهای امنیتی و دفاعی است.

اگرچه تاکنون گروه هکری Hafnium بیشتر در حملات علیه Exchange Server فعالیت داشته‌اند، اما مدتی است که از آسیب‌پذیری‌های روز - صفر وصله نشده به‌عنوان راه نفوذ برای انتشار بدافزارهایی نظیر Tarrask بهره‌جویی می‌کنند.

قصد اصلی مهاجمان پس از ایجاد وظایف زمان‌بندی شده، ایجاد کلیدهای رجیستری جدید برای سیستم‌های قربانی است.

تحلیل حملات بدافزار Tarrask نشان می‌دهد که مهاجمان Hafnium درک منحصربه‌فردی از جزئیات سیستم‌عامل Windows دارند و از این تخصص برای پنهان کردن فعالیت‌های خود در نقاط پایانی استفاده می‌کنند تا در سیستم‌های آسیب‌پذیر ماندگار و پنهان شوند.
این برای دومین بار در چند هفته اخیر است که استفاده از وظیفه زمان‌بندی شده برای ماندگاری در سیستم‌های آسیب‌پذیر مشاهده شده است.

اخیراً محققان شرکت مالوربایتس، نیز روشی ساده اما کارآمد را گزارش داده‌اند که در بدافزاری به نام Colibri به کار گرفته شده است، که در آن از وظایف زمان‌بندی ‌شده برای فعال ماندن پس از راه‌اندازی مجدد دستگاه (Reboot) و اجرای کدهای بدافزاری، استفاده شده است.

 کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 77747
تعداد بازديد کنندگان سايت: 190033939 تعداد بازديد زيرپورتال: 80026 اين زيرپورتال امروز: 18 سایت در امروز: 5501 تعداد حاضران آنلاین: 17
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768