پنجشنبه 9 بهمن 1399   15:03:35
 

نفوذ به دستگاه‌های مسیریاب به منظور انتشار هشدار جعلی COVID-۱۹

یک حمله سایبری اخیرا مشاهده شده است که در حال سرقت تنظیمات DNS دستگاه‌های مسیریاب به منظور نمایش یک هشدار جعلی از سازمان بهداشت جهانی درباره ویروس COVID-۱۹ است. این هشدار جعلی در واقع منجر به دریافت بدافزار سارق اطلاعات Oski می‌شود.

پس از تحقیقات بیشتر مشخص شد که این هشدارها در اثر حمله انجام شده برای تغییر سرورهای DNS پیکربندی شده در مسیریاب‌های خانگی D-Link یا Linksys به سرورهای DNS ، نمایش داده که توسط مهاجمین اداره می‌شوند. این سرورهای DNS مخرب می‌توانند قربانیان را به محتوای مخرب تحت کنترل خود هدایت کنند.

در حال حاضر مشخص نیست که چگونه مهاجمین برای تغییر پیکربندی DNS به مسیریاب‌ها دسترسی پیدا می‌کنند، اما برخی از کاربران اعلام کردند که مهاجمین به مسیریاب‌هایی دسترسی یافته‌اند که دارای رمز عبور ضعیف بودند.

هنگامی که مهاجمان به روتر دسترسی پیدا کردند، سرورهای DNS را به موارد ۱۰۹,۲۳۴.۳۵.۲۳۰ و ۹۴.۱۰۳.۸۲.۲۴۹ تغییر داده‌اند. از آنجایی که این آدرس IPها تحت کنترل مهاجمین هستند، قربانی در صفحه مرورگر خود هشداری مبنی بر دانلود یک برنامه اطلاع‌رسانی درباره ویروس COVID-۱۹ از طرف سازمان بهداشت جهانی مشاهده می‌کند.
 


در صورت کلیک بر روی گزینه دانلود، قربانی تروجان سارق اطلاعات Oski را دریافت می‌کند که این بدافزار پس از راه‌اندازی، از رایانه قربانی، اطلاعات زیررا سرقت می‌کند:

⦁    کوکی‌های مرورگر
⦁    تاریخچه مرورگر
⦁    اطلاعات پرداخت مرورگر
⦁    اطلاعات احرازهویت ذخیره شده
⦁    کیف پول رمزارزها
⦁    فایل‌های متنی
⦁    اطلاعات مربوط به تکمیل خودکار فرم در مرورگر
⦁    پایگاه‌داده احرازهویت دو مرحله‌ای Authy ۲FA
⦁    اسکرین‌شات از دسکتاپ کاربر در هنگام آلودگی

این اطلاعات سپس در یک سرور راه دور بارگذاری می‌شوند تا برای انجام حملات استفاده شوند.

توصیه می‌شود در صورت نمایش این صفحه هشدار جعلی، تنظیمات DNS مسیریاب بررسی شوند و آدرس‌های ۱۰۹,۲۳۴.۳۵.۲۳۰ و ۹۴.۱۰۳.۸۲.۲۴۹ حذف شوند. همچنین توصیه می‌شود تا گذرواژه‌های مسیریاب به گذرواژه‌های قوی تغییر یابند. علاوه‌بر این، در صورت آلودگی به تروجان Oski، لازم است تا کلیه گذرواژه‌های ذخیره شده در مرورگر مجدد تعیین شوند.
 
منابع:
 
https://www.bleepingcomputer.com/news/security/hackers-hijack-routers-dns-to-spread-malicious-covid-۱۹-apps/
https://labs.bitdefender.com/۲۰۲۰/۰۳/new-router-dns-hijacking-attacks-abuse-bitbucket-to-host-infostealer/
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 51761
تعداد بازديد کنندگان سايت: 166487267 تعداد بازديد زيرپورتال: 53164 اين زيرپورتال امروز: 25 سایت در امروز: 17825 اين صفحه امروز: 24
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768