یکشنبه 9 آذر 1399   05:19:36
 

افشای جزییات آسیب‌پذیری OpenSSL

پروژه OpenSSL نسخه جدیدی از این کتابخانه کدباز منتشر کرده که در آن ضعفی با درجه حساسیت بالا، با شناسه CVE-۲۰۲۰-۱۹۶۷ ترمیم شده است.

 بهره‌جویی (Exploit) از آسیب‌پذیری مذکور، مهاجم را قادر به اجرای حملات Denial-of-Service – به اختصار DoS – می‌کند. این ضعف امنیتی یک "خطای تقسیم‌بندی" (Segmentation Fault) در تابع SSL_check_chain توصیف شده است.

CVE-۲۰۲۰-۱۹۶۷ اولین آسیب‌پذیری ترمیم شده OpenSSL در سال میلادی ۲۰۲۰ محسوب می‌شود.

 برنامه‌های سرور و کلاینت که تابع SSL_check_chain را در حین یا بعد از فرایند موسوم به دست‌دهی (Handshaking) پودمان TLS ۱,۳ فراخوانی می‌کنند در نتیجه مدیریت نادرست یک افزونه TLS با نام signature_algorithms_cert به یک اشاره‌گر NULL هدایت شده و دچار اختلال می‌شوند.

دریافت یک الگوریتم امضای نامعتبر یا ناشناخته از جفت (Peer) می‌تواند عامل این تصادم باشد. بدین‌ترتیب مهاجم می‌تواند از طریق یک جفت مخرب و بهره‌جویی از آسیب‌پذیری مذکور اقدام به اجرای حمله DoS کند.

نسخ ۱,۱.۱d، ۱.۱.۱e و ۱.۱.۱f به CVE-۲۰۲۰-۱۹۶۷ آسیب‌پذیر گزارش شده‌اند. پروژه OpenSSL این ضعف امنیتی را در نسخه ‌ ۱.۱.۱gترمیم کرده است. نسخ ۱.۰.۲ و ۱.۱.۰ اگر چه از این آسیب‌پذیری تأثیر نمی‌پذیرند اما در توصیه‌نامه یادآوری شده که پشتیبانی از آنها به پایان رسیده و در خصوص ارتقای آنها به نسخه جدید تأکید شده است.

این آسیب‌پذیری توسط محققی امنیتی با استفاده از یک تحلیلگر کد مبتنی بر مجموعه کامپایلرهای GNU Compiler Collection کشف و در ماه گذشته وجود آن به پروژه OpenSSL گزارش شد.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=GCC-۱۰-Static-Analyzer

به‌تازگی نمونه اثبات‌گر (PoC) آسیب‌پذیری CVE-۲۰۲۰-۱۹۶۷ به همراه جزییاتی فنی در خصوص نحوه بهر‌جویی از آن نیز در لینک زیر در دسترس قرار گرفته است:

https://github.com/irsl/CVE-۲۰۲۰-۱۹۶۷

بهره‌جویی از آن ساده بوده و مهاجم می‌تواند با ارسال یک مجموعه کد دستکاری شده به سرور آسیب‌پذیر، بستر را برای از کاراندازی سرویس فراهم کند. همچنین سوءاستفاده از آن در جریان حملات موسوم به مرد میانی (Man-in-the-Middle – به اختصار MitM) با راه‌اندازی یک سرور مخرب TLS و هدایت کلاینت‌ها به آن ممکن گزارش شده است.

توصیه‌نامه پروژه OpenSSL در لینک زیر قابل دریافت و مطالعه است:

https://www.openssl.org/news/secadv/۲۰۲۰۰۴۲۱.txt

لازم به ذکر است که برخی شرکت‌ها در حال ارزیابی آن دسته از محصولات خود هستند که در آنها از نسخه آسیب‌پذیر OpenSSL استفاده شده است. از جمله این شرکت‌ها، IBM است که اصلاحیه زیر را برای MessageGateway عرضه کرده است:

https://www.ibm.com/blogs/psirt/security-bulletin-openssl-disclosed-vulnerability-affects-messagegatweay-cve-۲۰۲۰-۱۹۶۷/
منبع:

https://securityaffairs.co/wordpress/۱۰۲۷۶۳/hacking/cve-۲۰۲۰-۱۹۶۷-dos-openssl-exploit.htmlکلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 48752
تعداد بازديد کنندگان سايت: 164708531 تعداد بازديد زيرپورتال: 50075 اين زيرپورتال امروز: 21 سایت در امروز: 5861 اين صفحه امروز: 20
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768